Pomagamy i wspieramy

Podróż o długości tysiąca mil, zaczyna się od pierwszego kroku - Laozi

Wiemy jak w projektowaniu i budowaniu maszyn ważna jest praktyka i zdobywanie doświadczenia. Doceniamy zaangażowanie i pasję młodych osób, którym pomagamy zrobić pierwszy krok w kierunku zdobycia niezbędnych umiejętności i rozpoczęcia ciekawej podróży w pasjonujący świat swoich pasji, związanych nie tylko z konstruowaniem maszyn.

W tym roku wspieraliśmy polską kadrę młodych żeglarzy na mistrzostwach w Tajlandii. W dniach 11-21 lipca w Pattaya 280 zawodników z 62 krajów walczyło o tytuł Mistrza Świata w klasie Optimist. Polski skład reprezentowało 5 zawodników pod czujnym okiem trenera Dominika Schutta oraz team leader'a Artura Burdzieja. Polscy zawodnicy ukończyli regaty na pozycjach: 117 Gracjan Grzech, 126 Gustaw Miciński, 128 Tomasz Lewandowski, 131 Maciej Iliński and 136 Ignacy Oźminkowski.

13 stycznia mieliśmy okazję ponownie gościć studentów z Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej. Tym razem odwiedziło nas 20 osób z kierunku Mechanika Medyczna. Spotkanie poprowadził właściciel firmy Paweł Żabiński. Studenci mieli okazję zobaczyć proces technologiczny i prace nad projektem „Gniazdo Robotów”. Jest to projekt, w którym obecnie pracujemy nad zautomatyzowaniem wycinka linii montażowej do produkcji podnośników szyb samochodowych.

Po raz kolejny gościliśmy w PM grupę studentów z Politechniki Gdańskiej. Ponad 30 osób z wydziału Mechatronicznego miało okazję zobaczyć jak wykorzystywane są systemy mechatroniczne w praktyce. Spotkanie poprowadził Paweł Żabiński – właściciel, który opowiedział o realizowanych projektach i Polityce 6 Kroków, która pozwala sprawnie realizować zamówienia na dużą skalę.

Stało się już chyba tradycją, że co roku wspieramy studentów Politechniki Gdańskiej w budowaniu ultra energooszczędnego pojazdu na międzynarodowy konkurs Shell Eco Marathon. W tym roku impreza odbyła się w Rotterdamie.

Studenci z Politechniki Gdańskiej pojechali tam z pojazdem o masie całkowitej 42 kg. Samochód posiada trzy koła, dwa z przodu - skrętne oraz jedno  tyłu napędowe. W pojeździe zastosowano bezdętkowe opony o bardzo niskim współczynniku tarcia tocznego. Zaprojektowane one zostały przez firmę Michellin specjalnie na ten konkurs. Owiewka wykonana z kompozytu na bazie włókna węglowego, została zaprojektowana tak aby stawiać jak najmniejszy opór aerodynamiczny.

Pojazd posiada napęd elektryczny. Silnik prądu stałego o mocy 200 W i maksymalnej sprawności 94%, zasilany jest prądem stałym 24-27 V z ogniwa paliwowego o mocy 500 W i maksymalnej sprawności około 55%. Do ogniwa paliwowego dostarczany jest wodór w postaci gazowej.

U nas została zaprojektowana i wykonana przekładnia zębata z kołami walcowymi o zębach prostych o przełożeniu ok. 2,67. Celem zastosowania takiego rozwiązania było zredukowanie obrotów silnika (ok. 5600 obr/min) przy zachowaniu jak najwyższej sprawności przełożenia. Wykonaliśmy też wszystkie elementy do napędu, jak i elementy osi tylnej.


Celem konkursu było przejechanie dystansu 16,7 km w czasie 39 min zużywając jak najmniej energii.

26 marca gościliśmy, po raz kolejny, w firmie ponad stu studentów z wydziałów Mechanicznego i Elektronicznego z Politechniki Gdańskiej. Cztery grupy po ok 30 studentów wzięły udział w warsztatach, podczas których zapoznali się ze specyfiką funkcjonowania firmy projektującej i buduącej maszyny.

Spotkanie składało się z wykładu raz prezentacji zastosowania systemów mechatronicznych w budowaniu maszyn na przykładzie aktuanie realizowanych projektów. Studenci mieli okazję posłuchać o początkach firmy, budowaniu relacji z Klientami, o procesie realizacji zamówień, polityce Wspólnego Pjojektu realizowanego w PM a także zwiedzili hale produkcyjne, na których odbywają się bieżące prace wiązane z obróbką i montażem maszyn.

W związku z finalizacją trzech dużych projektów, mieliśmy możliwość zaprezentowania studentom powstających obecnie w naszej firmie maszyn oraz zastosowanych w nich rozwiązań.

Spotkania prowadził Paweł Żabiński - właściciel Projektowanie Maszyn W. Pietrzyk, P. Żabiński, a opiekunem grup z ramienia Politechniki Gdańskiej był Doktor Ryszard Jasiński.

Jest to międzynarodowe wydarzenie skierowane dla studentów z całego świata, którego celem jest promowanie, wśród młodych konstruktorów, innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie nowoczesnego transportu. Zadaniem zespołów jest zbudowanie pojazdu o jak najniższym spalaniu benzyny. Od 2010 roku wspieramy zespoły studentów z Politechniki Gdańskiej, które budują na terenie naszej firmy unikatowe samochody. Wspieramy młodych konstruktorów swoją wiedzą i zasobami, co daje nam dużą satysfakcję.

Pierwszy pojazd, którego budowę wspieraliśmy, wziął udział w 27 Eco Stell Maraton w Niemczech. Zespół z PG rywalizował ze 182 drużynami z 24 krajów.

W 2014 roku, kolejny pojazd wystartował w odbywających się w Rotterdamie zawodach. Wzięło w nich udział około 200 ekip z różnych państw.

Roboty 2013 to wydarzenie odbywające się w ramach XI Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Studenci Politechniki Gdańskiej, których wspieraliśmy, zbudowali robota czołg. Obróbka i montaż maszyny realizowany był na terenie naszej firmy, a nasi konstruktorzy wspierali młodszych kolegów podczas projektowania i pracy nad robotem. Konstrukcja została doceniona przez jury i zdobyła I nagrodę w konkurencji FreeStyle.